Skoda Otomobillerin Tarihçesi - arabasozluk.com
Skoda Otomobiller, 1895 yılında Laurin & Klement adıyla kurulmuştur. İlk olarak bisiklet üretimiyle başlayan firma, 1905 yılında ilk araçlarını üretmeye başlamıştır. 1925 yılında ise Skoda adını almıştır. İlk yıllarında daha çok yarış arabaları ve ticari araçlar üreten firma, 1936 yılında ilk kez bir binek araç olan Skoda Superb modelini üretmiştir.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Skoda, Sovyetler Birliği tarafından kontrol edilen bir şirket haline gelmiştir. Bu dönemde üretim daha çok Sovyetler Birliği ordusu için yapılmıştır. Ancak 1991 yılında Çek Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte Skoda da özelleştirilmiştir.

1990'ların sonunda Volkswagen Grubu'nun bir parçası haline gelen Skoda, bu dönemde önemli bir atılım yapmıştır. Markanın modelleri, Volkswagen teknolojisiyle güçlendirilmiş ve tasarımları da modernleştirilmiştir. Bu dönemde Fabia, Octavia ve Superb gibi popüler modeller piyasaya çıkmıştır.

Bugün Skoda, Volkswagen Grubu'nun altında üretim yapmaktadır. Model yelpazesi oldukça geniş olan firma, Avrupa'da önemli bir pazara sahiptir. Ayrıca Asya ve Güney Amerika gibi bölgelerde de satış yapmaktadır. Skoda, kaliteli ve fonksiyonel modelleriyle müşterilerin beğenisini kazanmaktadır.