Mini otomobillerin tarihi ve gelişimi - arabasozluk.com
Mini otomobiller, 1950'li yılların sonlarında ortaya çıkmış küçük boyutlu araçlardır. İlk olarak İngiliz otomobil üreticisi British Motor Corporation (BMC) tarafından 1959'da tanıtılan Mini, bu kategoriye öncülük etmiştir. Mini, yakıt ekonomisi, düşük fiyatı ve şehir kullanımına uygunluğuyla popüler hale gelmiştir.

1960'larda, diğer üreticiler de mini otomobiller üretmeye başlamışlardır. İtalyan otomobil üreticisi Fiat, 500 modeliyle bu kategoriye giriş yapmıştır. Alman otomobil üreticileri Volkswagen ve BMW de mini otomobil üretimine katılmıştır. Volkswagen, Beetle modeliyle, BMW ise Isetta modeliyle bu kategoriye hizmet etmiştir.

1980'lerde, Japon otomobil üreticileri de mini otomobil üretimine girmişlerdir. Honda, Civic modeliyle, Toyota ise Corolla ve Yaris modelleriyle bu kategoriye katkı sağlamıştır.

Günümüzde, mini otomobiller hala popülerliğini korumaktadır. Yakıt ekonomisi, şehir kullanımına uygunluğu, düşük fiyatı ve çevre dostu özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir. Mini Cooper, Fiat 500, Volkswagen Up ve Toyota Aygo gibi modeller, bu kategorinin en popüler araçları arasındadır.