Maserati Otomobillerin Tarihi ve Kökenleri - arabasozluk.com
Maserati, İtalyan bir lüks otomobil markasıdır. Şirket, Modena, İtalya'da 1914 yılında Alfieri Maserati ve kardeşleri tarafından kurulmuştur. İlk başta yarış arabaları üreten Maserati, 1926'da ilk yol aracını üretmiştir. Marka, 1930'larda Grand Prix yarışlarında büyük başarılar elde etmiştir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Maserati, askeri teçhizat üretimine yönelmiştir. Savaşın ardından, marka yeniden lüks otomobil üretimine odaklanmıştır. 1950'lerde Maserati, sportif otomobilleriyle ün kazanmıştır. Bu dönemde üretilen 300S ve 3500GT modelleri, markanın en ikonik modelleridir.

1970'lerde Maserati, finansal sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Şirket, 1975 yılında Citroen tarafından satın alınmıştır. Daha sonra, 1993 yılında Fiat Grubu'na geçmiştir.

Bugün Maserati, lüks otomobil pazarında önemli bir oyuncudur. Markanın modelleri arasında Quattroporte, Ghibli, Levante ve GranTurismo bulunmaktadır. Maserati, hala İtalya'da üretilen ve dünya çapında prestijli bir marka olarak tanınan bir otomobil üreticisidir.